Co to jest dłutowanie zębów?

W naszym gabinecie oferujemy Państwu szeroki zakres usług chirurgicznych począwszy od prostych ekstrakcji (usunięcia) zębów jedno- i wielokorzeniowych skończywszy na najbardziej skomplikowanych, takich jak wkręcanie implantów.Oczywiście wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu za pomocą najskuteczniejszych środków znieczulających. Zabieg dłutowania zęba (zazwyczaj zęba mądrości) przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania - w osłonie antybiotykowej. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym lub częściowo zatrzymanym zębem i odwarstwieniu płata błony śluzowej. Następnie za pomocą specjalnego frezu, usuwana jest pokrywająca ząb blaszka kostna. Po usunięciu zęba rana jest zszywana. Zabieg trwa zazwyczaj 20-60 minut. Szwy zdejmuje się po siedmiu dniach. Zabieg ten przeprowadza się wtedy, gdy zęby są bardzo zniszczone próchnicowo, bądź gdy ząb nie może się prawidłowo wyrżnąć i przyjąć prawidłowego ustawienia w łuku zębowym.

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa) jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami zapalnymi  okołowierzchołkowymi. Po odcięciu wierzchołka korzenia wypełnia się jego zakończenie szczelnym materiałem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwość wyleczenia zęba bez konieczności jego usunięcia.

Co to jest plastyka wyrostka zębodołowego?

Jest to zabieg chirurgiczny polegający na odbudowie kości wyrostka zębodołowego po ekstrakcji zęba przy użyciu specjalnego preparatu kościotwórczego. Ma on na celu odtworzenie pierwotnego kształtu kości w celu dalszego leczenia protetycznego lub implantologicznego.

Co to jest plastyka wędzidełka?

Wędzidełko to jest pasmem tkanki łącznej przyczepionym do tylnej części wargi górnej i do dziąsła tuż nad górnymi siekaczami. Kiedy jest zbyt krótkie i masywne należy je podciąć, aby je wydłużyć. Zabieg jest krótki, bezbolesny i nie powoduje później większych dolegliwości. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ podczas ruchów mimicznych warga pociąga wędzidełko a z nim dziąsło, powodując odsłonięcie szyjek i korzeni górnych zębów siecznych. Poza tym może też powodować defekt kosmetyczny w postaci diastemy (przerwy między jedynkami).

Co to jest hemisekcja?

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym przeprowadzanym w zniszczonych i złamanych zębach wielokorzeniowych (trzonowe). Polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (lub więcej) korzenia zęba przy pozostawieniu w kości wyrostka zębodołowego pozostałych korzeni. Taki ząb wymaga późniejszej odbudowy protetycznej.