Jakie są stałe uzupełnienia protetyczne?

Korony i mosty mogą być wykonane w różnorodny sposób i z różnych materiałów. W zależności od wskazań medycznych i estetycznych proponujemy pacjentom korony metalowe lub na złocie, licowane kompozytem lub porcelaną. Możliwe jest też zastosowanie koron pełnoceramicznych. Różnice są widoczne przede wszystkim w końcowym efekcie estetycznym. W sytuacji, gdy naddziąsłowa część zęba jest zniszczona, uzupełnienia te muszą być poprzedzone wykonaniem wzmocnienia korzenia w postaci wkładów koronowo-korzeniowych.

Jakie są ruchome uzupełnienia protetyczne?

Protezy wykonane z akrylu to przede wszystkim protezy całkowite lub uzupełniające braki częściowe. Inna ich odmiana to protezy natychmiastowe - przygotowane przed zabiegiem ekstrakcji i zakładane bezpośrednio po usunięciu zębów. Protezy te są tańszą alternatywą dla protez szkieletowych. Trzeba jednak powiedzieć o ich działaniu ubocznym. Są to protezy osiadające tzn. po pewnym czasie (2-3 lat) zęby sztuczne stają się optycznie krótsze w stosunku do zębów własnych. Niebagatelne jest również destrukcyjne działanie protezy  akrylowej na pozostałe zęby – powoduje ona często przewlekłe stany zapalne dziąsła i obnażanie szyjek tych zębów.

Protezy szkieletowe, w odróżnieniu do akrylanowych, mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną. W wariantach klasycznych protezy te muszą mieć w swojej budowie klamry, które są mniej lub bardziej widoczne. W estetycznych wariantach wykonujemy protezy szkieletowe, które opierają się na koronach teleskopowych lub zatrzaskach czy zasuwach. W niektórych przypadkach proponujemy pacjentom szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe ze specjalną szyną podtrzymującą (zabezpieczającą) zęby przed
rozchwianiem.

Co to są protezy bezklamrowe?

Proteza szkieletowa bezklamrowa to proteza umocowana na specjalnych: zatrzaskach, zasuwach lub teleskopach, co sprawia, że stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Daje to użytkownikowi protezy swobodę i komfort podczas rozmów i jedzenia, oraz dobry efekt kosmetyczny. Należy zawsze pamiętać o rozważeniu metod kombinowanych, gdzie szerokie zastosowanie ma implantoprotetyka.