Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to wizyta adaptacyjna. Polega ona na demonstracji dziecku instrumentów i aparatury. Dziecko w sposób interaktywny może pobawić się prostymi, niegroźnymi przyrządami i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje, oczywiście pod okiem naszego personelu. Następnie symulujemy zabiegi stomatologiczne, najczęściej dmuchając turbiną najpierw w rączkę potem w ząbki, a także wykonujemy lakierowanie zębów lakierem fluorowym lub tylko oczyszczamy je delikatną szczoteczką. Staramy się nie stosować wierteł na pierwszej wizycie, chyba, że jest to konieczne ze względu na proces zapalny w miazdze.

Jakie mogą być wypełnienia?

Oczyszczanie ubytków z próchnicy często kojarzy się dzieciom z bólem, dlatego ważny jest rodzaj założonego wypełnienia jako nagroda za wytrwałość podczas zabiegów stomatologicznych. Poza klasycznymi materiałami stosowanymi w zębach stałych dostępne są też kolorowe materiały (do wyboru w siedmiu barwach z efektownym brokatem), które cechuje zwiększona ilość uwalnianego fluoru oraz minimalna ścieralność.

Oczywiście każdy grzeczny pacjent otrzyma od nas nagrodę niespodziankę! Jak wygląda usuwanie zębów mlecznych?

Ekstrakcje zębów mlecznych są oczywiście bezbolesne! Zanim znieczulimy pacjenta właściwym środkiem znieczulającym, smarujemy błonę śluzową w miejscu wkłucia specjalnym, owocowym żelem, który zmniejsza ból samego wkłucia igły. Ekstrakcja odbywa się szybko i bezboleśnie, zwłaszcza, że często zęby mleczne są już mocno rozchwiane, a ich korzenie częściowo lub całkowicie zresorbowane (wchłonięte) w organizmie. Lapisowanie to zabieg leczniczy, który pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed
usunięciem, co jest niezwykle istotne zwłaszcza, że przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. W technice tej powierzchnię zęba nasącza się roztworem azotanu srebra, a potem z roztworu wytrąca się specjalnym preparatem samo srebro. Po takim zabiegu zęby może nie wyglądają najlepiej, mają bowiem charakterystyczny czarny kolor. Jednak można być pewnym, że próchnica już ich nie zaatakuje, gdyż srebro ma silne właściwości bakteriobójcze. Zabieg ten należy powtórzyć trzy razy co tydzień co trzy miesiące.

Co to jest lapisowanie?

Impregnacja zębów mlecznych lapisem to technika, którą stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia.

LAKOWANIE BRUZD

Co to jest?

Lakowanie, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu próchnicy już niedługo po pojawieniu się uzębienia stałego.

Kiedy uszczelniać bruzdy?

Zabieg uszczelniania powinno przeprowadzać się po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba (ząb uszczelniany musi być na tyle wyrżnięty, aby można go było odizolować od wilgotnego środowiska jamy ustnej). Pozwala to na kontynuowanie procesu dojrzewania zęba, a po całkowitym jego wyrżnięciu zmniejsza ryzyko próchnicy. Uszczelnia się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe). Pojawiają się one ok. 6. roku życia - stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania. Redukcja próchnicy, nawet ok. 90%, jest zależna od utrzymania się materiału uszczelniającego. Utratę uszczelniacza powoduje nieodpowiednia technika zabiegu lakowania oraz zbyt wczesne zabezpieczenie zęba po wyrżnięciu się do jamy ustnej.

Ząb do lakowania powinien być bez próchnicy. Lekarz przygotowując ząb do zabiegu, dokładnie usuwa osad nazębny za pomocą szczoteczki zwilżonej wodą utlenioną. Następnie płucze go strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i na powierzchnię żującą zębów lakowanych nakłada na 60 sekund wytrawiacz. Ponownie płucze ząb wodą, osusza i nakłada uszczelniacz wzdłuż przebiegu bruzdy, a następnie oświetla lampą polimeryzacyjną.